Fitness

Spor Salonuna Gitmeden Önce Yapmamanız Gereken 6 Şey

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

1- UYKUYU ABARTMAYIN

Spor öncesi bataryanızı şarj etmek için kısa bir kestirme yapmanız bir problem teşkil etmiyor ancak uyku süresi 30 dakikayı aşmamalı. 20-30 dakikalım kestirmenin enerjiyi ve odaklanmayı artırdığını gösteriyor ancak bu süre aşıldığında tam tersi etki yaparak spor sırasında halsiz düşmenize neden oluyor.

2- ESNEME HAREKETLERİNDEN UZAK DURUN

Uzun zamandır ağırlık antrenmanı öncesinde esneme hareketleri yapmanın faydalı olduğu düşünülüyordu ancak yapılan son araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Antrenman öncesi esneme hareketleri yapmak henüz ısınmamış kasların neden olacağı sakatlanma riski doğururken antrenman sırasında esnemesi gereken kasları antrenmandan önce yorarak performansı düşürüyor.

3- HIIT ANTRENMANDAN KAÇININ

Spor öncesi kısa bir klasik kardiyodan bir zarar gelmiyor ancak antrenmandan önce yapılacak bir HIIT (High Intensity Interval Training – Yüksek Yoğunlukta Interval Antrenman) antrenman sırasında gücünüzün azalmasına neden olarak performansınızı düşürür. Ayrıca kas yapımı için gerekli olan anabolik aşamaya geçişi de olumsuz yönde engeller.

4- STRESİ BİR KENARA BIRAKIN

Stres tam anlamıyla bir kas düşmanıdır. Stres altında olduğunuzda vücut yüksek seviyelerde kortizol salgılar, bu da kas dokuyu zayıflatır ve vücudu yağ depolaması için tetikler. Bunlara ilaveten, stres ve endişe konstantrasyonunuzu zayıflatarak kas liflerinin aktivasyonunu sınırlar ve yeterli odaklanamadığınız için sakatlıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Bu ndenle, spor salonuna gitmeden önce stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

5- UYARICILARI ABARTMAYIN

Antrenman öncesinde bir miktar kafein veya antrenman öncesi (pre-workout) ürünlerden tüketmek enerjinizi artırabilir ancak abartmamak kaydıyla. Makul seviyede alınan uyarıcılar enerjiyi ve odaklanmayı artırsa da bu ürünler yüksek miktarda alındıklarında kalp çarpıntısı, bulantı, anksiyete gibi yan etkileri beraberinde getiriyor.

6- FAZLA YEMEYİN

Antrenman öncesi beslenme verimli bir antrenman için en önemli faktörlerden biridir. Doğru beslenme kasları destekleyerek gelişimi tetikler ancak aşırı miktarda yemek ve dolu bir mide tam tersi etki yapabilir. Antrenman öncesi aşırı yemek mide kramplarına ve bulantıya neden olabilir. Ayrıca, mideniz aşırı dolu olduğunda bu bölgeye kaslara pompalanandan daha fazla kan pompalanacaktır. Bu da egzersizin etkinliğini düşüren önemli etmenlerden biridir.