AntrenmanAntrenman / ErkekÜnlüler

Kaptan Amerika’nın Antrenman Programı

Bir Süper Kahramanı Şişirmek

Steve Rogers’ı canlandırmak için kaslarını şişirmek, Evans için yeni bir şey değil. “Captain America: The Winter Soldier” filmiyle, üçüncü kez o ünlü kırmızı, beyaz ve mavi renkli kostümü giyecek.

Rolü için istediği görüntüye kavuşmak adına, normalde zayıf olan Evans, farklı egzersizler yaparak aylar süren bir sürecin sonunda, sadece kaslı değil, aynı zamanda çevik ve hızlı olma hedefindeydi. Evan bu durumu şöyle aktarıyor: “Kaptan Amerika rolü için hazırlanmak, kaslarımı şişirmem gerekiyordu. Bu yüzden, büyümek için, çok fazla ağırlık kaldırma antrenmanı yaptım. Antrenman rejimi, yüksek ağırlık/düşük tekrar setlerine dayanıyordu. Squat, deadlift, shoulder press, inchline bench press, weighted dips ve chin-ups gibi hareketlerle çalıştım”.

Rolü için istediği görüntüye kavuşmak adına, normalde zayıf olan Evans, farklı egzersizler yaparak aylar süren bir sürecin sonunda, sadece kaslı değil, aynı zamanda çevik ve hızlı olma hedefindeydi.

Devlet üretimi “süper asker serumu” kullandıktan sonra Kaptan Amerika’ya dönüşen cılız bir İkinci Dünya Savaşı askerini canlandıran Evans, her antrenmanda iki kas grubu üzerinde çalışmış.

“Her bir kasımı çalıştıran, çok dengeli bir antrenmandı – Sanırım ayak parmaklarım bile büyüdü” diyerek gülüyor Evans. “İki kas grubunu hedefleyip – göğüs ve sırt veya biseps ve triseps gibi – iki saat boyunca adeta canlarını çıkarttık. Daha sonra merkez bölgesi ve karın kaslarını çalıştırarak dinlendik.”

“Birçok farklı açı ve tutuşla da çalıştım. Örneğin, göğüs için close-grip incline press, incline bench flyes ve incline press up yaptım. Daha sonra karın kaslarını daha çok dahil edebilmek adına kneeling shoulder-press yaptım.”

“Pazartesi’den Cuma’ya kadar, vücudumun farklı bölgelerini hedef alarak çalıştım. Cumartesi, dinlenme ve Pazar da, ekstra çaba isteyen veya fazla yorulmamış bölgelerimi çalıştırdım” diye ekliyor.

“Serbest ağırlıklarla vücut ağırlığını birleştirdiğimiz zamanlar da oldu. Birçok farklı türde weighted pull-up, weighted dips, sırtımda bir plate ile press-up yaptım. Yani basit ama etkili, klasik vücut ağırlığı ve vücut geliştirme hareketleri.”

Ancak, Evans antrenmanını o kadar da basit tutma niyetinde değildi. Antrenmanına jimnastiği de dahil etti. Karışıma biraz pliometrik egzersiz ekleyin ve elinizde patlamaya hazır bir süper kahraman olsun.

“Çok eğlenceli geçen jimnastik dersleri de aldım. Akrobasiyi kullanarak, eşyaları devirip, atlayıp zıpladım. Squat yapıp kutuya atlama tarzında pliometrik egzersizler de yaptım. Hedefim, antrenman sırasında kalp ritmimi yüksek tutup, uzun set günlerinde dövüş ve kovalama sahnelerinde formda olmaktı”.