Antrenman / ErkekFitness / Erkek

Kardiyosuz Yağ Yakımı

Şimdi size kilo vermek için kaldırımlarda aklınız uyuşana kadar koştuğunuz kardiyo çalışmalarından daha etkili bir egzersizden bahsedeceğiz. Gorilla snatch egzersizi tek, basit ve akıcı bir hareketle tüm vücudunuzu etkisi altına alarak, tüm büyük kas gruplarınızı ve dengeleyici kaslarınızı çalıştırır.

Kişisel antrenör Lee Boyce, “Hareketin ivmesi vesilesiyle tekrar aralarında dinlenemezsiniz ve yağ yakma anlamında verdiğiniz emeğin karşılığını alırsınız” diyor. Ayrıca iki adet kettlebell’i dengelemeye çalışmak da omuzlarınızı çelik gibi sertleştirir. Kettlebell’leri anlık olarak başınızın üzerinde dengede tutmaya çalışmak kaslarınızın hiç olmadığı kadar çalışmasını sağlar. Yeter ki hareketin tepe noktasında kettlebell’leri durdurmayın. Boyce, “Bunu yaptığınız zaman hem hareketin yağ yaktırma potansiyelini azaltırsınız, hem de ivmeyi ortadan kaldırarak, gücü bir elinizden diğer elinize nakletmenizi zorlaştırırsınız. Harekete hafif ağırlıklarla başlayarak akışınızı bulun ve hareketi ritmik bir şekilde yapın” diyor.

Bu yırtıcı egzersizi bir sonraki tüm vücut antrenmanınızın sonunda, bitirici hareket olarak her yön için 15 tekrardan 4 set şeklinde yapın. Klasik swing egzersizlerinin dakikada 20 kalori yaktığını düşünürsek, bu hareketi bitirici olarak yaptığınız zaman yaklaşık 100 kalori yakacaksınız. Üstelik metabolizmanızın hızlanacak olmasından bahsetmiyoruz bile. Hareketi yaparken aceleci olmayın ve ilk önce harekette ustalaşmayı hedefleyin.