Fitness

Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika
Karnınızı Güçlendirin

Karın egzersizlerini yapmak yine de önemli. Crunch ve Janda sit-up hareketleri omurgayı çalıştıran en büyük karın kası rektus abdominisi çalıştırır. Bu kas, karnı bir noktaya kadar sıkıştırır ancak dikkat etmeniz gereken başka kaslar da vardır.

“Doğanın korsesi” diye adlandırdığım iç ve dış oblikler, rektus abdomisin kenarlarında yer alır. Bunlar omurganızı yana büktüğünzde veya belinizi döndürdüğünüzde kullandığınız kaslardır. Aynı zamanda karnınızı sıktığınızda da bu kaslar gerilir. Bu yüzden rektus abdominisi çalıştırdığınız kadar bu kasları da çalıştırmalısınız. Dumbell side bend hareketine ilaveten crunch hareketini yanlara doğru yapmak işe yarar ancak özellikle belinizle ilgili problemleriniz varsa hareketleri dikkatli birşekilde yapmaya özen gösterin.

Transvers abdominis kasları yanlarınızda, obliklerin altında bulunur. “Alt karın kası” olarak adlandırılan bu kaslar özellikle hamilelikten sonra bel bölgesindeki yağlarından kurtulmaya çalışan kadınların çalıştırması gereken kaslardır. Üst vücut yerine bacak kaldırmayı içeren hareketler transversusu güçlendirmede etkilidir.