Beslenme

Hedeflediğiniz Kiloya Ulaşın!

Kilo vermeyi etkileyen en önemli unsurlardan biri de bazal metabolizma hızıdır. Hep duyuyor ama onu nasıl hızlandıracağınızı tam olarak bilemiyorsanız, Uzman Diyetisyen Taylan Kümeli‘ye kulak verin.

1- Kas oranını artır

Kas oranını arttır Sağlıklı bir metabolizma için öncelikle yağ kaybetmeli, kas oranım arttırmaksın. İşte sana düzenli egzersiz yapmak için çok geçerli bir neden! Vücudundaki yağsız doku ne kadar artarsa, hastalıklara karşı da o derece direncin artar.a

2- İdeal kiloda kalmak için akıllı beslen

İyi bir metabolizmaya sahip olmak için asla aç kalmamalısın. Aç kaldığında yağ hücrelerin isyan bayraklarını çeker. İştahın açılır, metabolizman yavaşlar ve kas kaybetmeye başlarsın. Kas kaybı yaşamamak için günde minimum 1.000 kalori almalısın ve vücudunu uzun süre açlığa mahkûm etmemelisin.

3- Hormonal dengene dikkat et

Hormonlar ve yağlar sürekli birbiriyle etkileşim hâlinde. Bu yüzden, kilo aldığında hem hormonların, hem de metabolizman değişiyor. Hormonlarının dengeli çalışması için iyi yağlarla beslenmeli, glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmeli ve kahvaltıyı aüamamalısın.

4- Bol sıvı tüket

Günde 500 ml fazladan su içmek, metabolizmayı yüzde 20 hızlandınyor. Bu fark bile haftada 400 gram kaybetmeni sağlar. Vücudumuz, günde en az iki litre suya ihtiyaç duyuyor. Bitki çayları, limonata, greyfurt suyu ve ev yapımı buzlu çay metabolizmayı hızlandıran sağlıklı içeceklerden. Alkol, gazlı içecekler, çay ve kahve ise seni acıktırır, stresini arttırır, vücudunu yağlandırır ve karaciğerini yorar.

5- Yeterli protein al

Kaslarımız proteinden oluşuyor. Bu yüzden, yetersiz protein alımı metabolizmanın yavaşlamasına ve sonuç olarak kilo almana neden oluyor. Her öğünde protein almaya çalış. Böylelikle kan şekerin dengelenir ve tokluk hissini arttırmış olursun. Ancak dikkatli ol çünkü fazla protein de vücutta yağ olarak depolanıyor; böbrek, karaciğer ve kalpte probleme neden oluyor. Protein oram yüksek olan düşük karbonhidrat diyetleri hiç sağlıklı değil. Bu diyetler sadece kısa süreli kilo kaybı sağlıyor ve bir süre sonra kilo kaybı duruyor. Ayrıca şunu unutma: Alacağın protein miktarı, kilon ve yaşınla doğru orantılı olmalı.

6- Lif tüketimini arttır

Lifler adeta vücudumuzun süpürgesi! Toksinleri atıyor, bizi tok tutuyor, yağların emilimini azaltıyor ve kan şekerimizi dengeliyor. Fazla lif almaktan asla korkma sindirilemediği için kalorisi yok! Sebze, meyve ve rafine edilmemiş tahıllardan bol bol alabilirsin.