Beslenme

Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Su ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğu aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

Yaşadığınız yer. Sıcak, nemli veya kuru bölgelerde daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Yüksek rakımlarda yaşıyorsanız da aynı şekilde daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır (3).

Beslenme şekliniz. Çok fazla kahve ve/veya kafeinli içecekler tüketiyorsanız, fazla idrara çıkarak daha fazla su kaybedebilirsiniz. Diyetiniz tuzlu, baharatlı veya şekerli gıdalar içeriyorsa muhtemelen daha fazla su içmeniz gerekecektir. Ya da taze veya pişmiş meyve/sebzeler gibi su oranı yüksek gıdaları çok miktarda tüketmiyorsanız daha fazla su içmeniz gerekebilir.

Sıcaklık veya mevsim. Terleme nedeniyle sıcak aylarda soğuk aylara göre daha fazla suya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bulunduğunuz ortam. Dışarıda güneş altında veya sıcakta ya da ısıtılmış bir odada daha fazla zaman geçiriyorsanız, daha hızlı susuzluk hissedebilirsiniz.

Aktiflik seviyeniz. Gün içinde aktifseniz veya çok yürüyor ya da ayakta duruyorsanız, masa başında oturan birine göre daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Egzersiz veya yoğun bir aktivite yapıyorsanız, su kaybını karşılamak için daha fazla su içmeniz gerekecektir.

Genel sağlık durumunuz. Herhangi bir enfeksiyon veya ateşiniz varsa ya da kusma veya ishal yoluyla sıvı kaybediyorsanız daha fazla su içmeniz gerekecektir. Diyabet gibi bir sağlık sorununuz varsa da daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Diüretikler gibi bazı ilaçlar da fazladan su kaybetmenize neden olabilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, susuz kalmamak için fazladan su içmeniz gerekecektir. Sonuçta vücudunuz iki (veya daha fazla) kişi için çalışıyor.

ÖZET
Sağlığınız, aktiflik seviyeniz ve bulunduğunuz çevre gibi birçok faktör sağlıklı kalmak için ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu etkiler.