BeslenmeFitness

Whey mi Casein mi?

Bilim adamlarının yaptığı bir çalışma, 10 hafta boyunca aynı antrenman programı uygulayan sporcularda Whey kullananların Casein kullananlara kıyasla belirgin ölçüde daha fazla kas kütlesi kazandığını ortaya çıkardı.

Vücut geliştirme sporcusu 13 kişilik grubun bir bölümü 6’sı 10 hafta boyunca her gün kilogramları başına 1.5 g. Whey proteini alırken katılımcıların geri kalanı yine kilogramları başına 1.5 g. Casein proteini alımı yaptı.

Katılımcılar aşağıdaki antrenman programını 10 hafta boyunca uyguladılar:

workout

 

10 haftanın ardından yapılan analizde katılımcılardan Whey kullananların Casein kullananlara oranla yaklaşık 5 kg. daha fazla kas kütlesi kazandığı ortaya çıktı. Asıl ilginç nokta, 10 hafta sonunda Whey kullanan katılımcıların vücut yağ miktarı yaklaşık 2 kg. azalmıştı. Aşağıdaki tabloda ve grafikte bu durum net bir şekilde görülüyor:

mass

 

 

mass2

 

 

10 hafta sonunda katılımcıların her antrenmanda kaldırdıkları ağırlıklarda da Whey kullananların bariz bir üstünlüğü ortaya çıktı. Whey kullanan katılımcılar Bench Press’te yaklaşık 50 kg., Squat’ta yaklaşık 75 kg., Pull-Down hareketinde ise yaklaşık 40 kg. artış sağladı. Casein kullanan katılımcılar ise Bench Press’te yaklaşık 20 kg., Squat’ta yaklaşık 50 kg., Pull-Down hareketinde ise yaklaşık 20 kg. artış sağladı. Aşağıda bu durumu gösteren grafik yer alıyor:

mass4

 

 

Sonuç olarak Whey ve Casein kullanan iki grubu karşılaştırdığımızda Whey kullanan grubun belirgin bir şekilde daha fazla kas kazandığı görülmekte. Kas kütlesi kazanımının yanında vücut yağ oranındaki azalma da Whey kullanan grupta yine bariz bir şekilde öne çıkıyor. Supplement seçimi yaparken bu noktayı iyi değerlendirmekte fayda var.

Kaynak: P. J. Cribb, A. D. Williams, M. F. Carey, A. Hayes, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 2006, 16, 494-509