AntrenmanAntrenman / ErkekAntrenman / KadınFitnessFitness / ErkekFitness / Kadın

1 Ayda Ne Kadar Kas Kazanabilirsiniz?

Ne kadar kas kazanabilirsin?

Çoğu durumda, kas kazanmak yavaş ve kademeli bir süreçtir ve kayda değer sonuçların görülmesi aylar hatta yıllar alabilir.

Bununla birlikte, yeni başlayanlar ve bazı orta seviye sporcular, sadece birkaç aylık yoğun antrenmandan sonra küçük değişiklikleri görebilirler.

Bir ayda tam olarak ne kadar kas kazanabileceğinizi belirlemek neredeyse imkansız olsa da, bazı araştırmalar bize bu konuda iyi bir fikir verebilir.

Daha önce eğitim deneyimi olan 30 üniversite öğrencisiyle yapılan bir çalışmada, 6 haftalık direnç eğitiminden sonra, bacak kaslarından biri olan vastus lateralis boyutunda %23’lük bir artış gözlemlendi (1 ).

Bununla birlikte, bu kas büyümesinin büyük ölçüde karbonhidratların depolanmış şekli olan su ve glikojen depolarındaki artışa atfedildiğini belirtmek gerekiyor.

Benzer şekilde, daha önce kuvvet antrenmanı yapmamış 8 sporcuda 21 haftalık kuvvet antrenmanından sonra kas boyutunda %5.6’lık bir artış gözlemlerken, kuvvet antrenmanı geçmişi olan 8 sporcu daha az büyüme yaşadı (2).

Bu araştırma, önceden kuvvet antrenmanı deneyimi olmayan sporcuların, antrenman tecrübesi olan sporculardan daha fazla kas kazanımı potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Dahası, genetik yapınız da kas büyüme uyarısına daha iyi yanıt vermenizi sağlayabilir (3).

ACE (American Counsil on Exercise), vücudunda kas büyümesine en iyi yanıt veren tür olan çok sayıda hızlı kasılan kas lifi (fast-twitch muschle fiber) içeren 20 yaşındaki bir kişinin ayda ortalama 0.9 kilo yağsız kas kütlesi kazanabileceğini belirtiyor (23).

Bir ayda tam olarak ne kadar kas kazanabileceğinize dair veriler sınırlı olsa da, bu çalışmalar, doğal sporcularda kısa süreli kas büyümesinin mütevazı ve sınırlı olduğunu göstermektedir.

ÖZET

Bir ayda kazanabileceğiniz kas miktarına ilişkin veriler sınırlı olsa da, araştırmalar, yeni sporcuların direnç antrenmanı deneyimine sahip olanlara göre daha kısa sürede gözle görülür kas kazanımları sağlayabileceğini ortaya koyuyor.