FitnessFitness / ErkekFitness / Kadın

Definasyon dönemi kas ve kuvvet gelişimini nasıl etkiliyor? 

 

Murphy & Koehler (2021) tarafından yapılan yeni bir meta-analiz (Makale linkini yazının sonunda bulabilirsiniz), definasyon ve parçalamanın hedeflendiği “cutting” döneminde kas gelişminin azaldığını ancak “bulking” dönemi ile karşılaştırıldığında kuvvet gelişiminin sanıldığı kadar negatif etkilenmediğini ortaya koyuyor. 

Benim gözlemime göre de cutting döneminde vücut geliştirmeyle ilgilenen sporcular kas kazanmaya devam ediyor ve bu sporcuların gerçekten kalori (enerji) açığı oluşturduğunu sadece kuvvet verilerine dayanarak fark edebilmek genellikle imkansıza yakın oluyor. Enerji açığı döneminde kas gelişiminin farkına varmak daha zordur. Pek çok kişi enerji dengesinin kas büyümesi üzerindeki etkisini abartsa da, kas gelişiminin yalnızca enerji fazlalığında (kalori fazlası) mümkün olduğu efsanesi doğru değildir. Bu meta analizdeki birkaç araştırma, enerji açığı oluştuğunda bile kas gelişiminin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Özetle, birçok insan için enerji açığında da kas kazanmak mümkündür, ancak elbette genellikle “bulking” dönemindeki kadar kas kazanamazsınız. 

Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse, 500 kcal’lik bir enerji açığı oluştuğunda, kas gelişiminde 0.16 gibi istatistiksel olarak anlamlı olmayan (non-significant) bir düşüş meydana geliyor. Bununla birlikte, araştırmaya katılan kişilerin en az %50’sinin hala bir dereceye kadar kas kazandığı ortaya konuyor. Doğru planlanmış bir antrenman programı da elbette burada önemli bir rol oynuyor.