FitnessFitness / ErkekFitness / Kadın

Doğru Bilinen 3 Fitness Yanlışı

Antrenörlerin en sık söylediği yanlış tavsiyeleri bilmeyen kalmasın.

YANLIŞ 1: Kardiyo Kasları Yakar

Ağırlık çalışan pek çok sporcu, koşu bandından eski sevgilisini görmüş gibi kaçar. Çünkü kardiyo çalışmasının kas kütlesi kazanımını engellediğini düşünürler. Gerçekten de kardiyo yaptığınızda vücudunuz enerji için kaslarınızı kullanmaya başlayabilir. Ancak Egzersiz Psikoloğu Dean Somerset’e göre bu sadece uzun kardiyo seanslarının sonunda, örneğin maraton koşusunun bitişine doğru gerçekleşiyor. Ayrıca bunun için depoladığınız tüm enerjinin tamamen tükenmesi gerekiyor. Elbette vücudunuz uzun bir koşuda veya pedal çevirmede güç almak için besinleri yakmayı tercih ediyor. Çünkü hayatta kalma mekanizması böyle işliyor.

NE YAPMALI? Kardiyo yapmaktan korkmayın; kas kütlesi kazanmanızı sağlayabilir. Kardiyonun kalp için faydalı olması bir yana, büyük kaslar inşa etmenizi de hızlandırıyor. Diyelim ki pazartesi, salı, perşembe ve cuma günlerinde ağırlık kaldırdınız. Hafta sonu 30 ila 60 dakika kardiyo yaparsanız, hem kaslarınıza daha fazla oksijen gitmesini hem de kaslarınızdaki fazlalıkların atılmasını sağlarsınız. Üstelik iyileşme hızınız da artar. Böylece daha zorlu bir antrenman çıkarabilirsiniz.

YANLIŞ 2: Belirli Egzersizler Uzun ve Yağsız Kaslar İnşa Eder

Özellikle ünlü sporcuları çalıştıran antrenörlerin sevdiği klişelerden biri de, antrenman programının “uzun ve yağsız” bir fiziğe kavuşturduğu iddiasıdır. Böyle bir şey mümkün mü? Antrenör Somerset şöyle yanıtlıyor: “Bir kasın boyunu uzatmak istiyorsanız, kemiğini kırıp kasın kökeniyle bittiği yer arasındaki mesafeyi artırmanız gerekiyor. Diğer bir deyişle, egzersiz yaparak bir kası uzatamazsınız. Peki bu tabir nasıl ortaya çıktı? Aslında kas definasyonu harika görünen ancak kasları nispeten küçük olan insanları gördüğümüzde böyle tanımlıyoruz. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen biriyle, bir maratoncu arasındaki farkı gözünüzde canlandırın. İşte maratoncular “uzun ve yağsız adamlar’ olarak tanımlanıyor.

NE YAPMALI? Hedefiniz ‘uzun ve yağsız’ kaslara kavuşmaksa, yapmanız gereken şey vücut yağ oranınızı düşürmek ve çok fazla kas inşa etmekten kaçınmak olmalı. Diyetinize sıkı sıkıya bağlı kalın ve ‘uzun ve yağsız’ görünen kişiler gibi antrenman yapın.

YANLIŞ 3: Yağ Yakmanın En İyi Yolu, Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanlarıdır

Kalorileri en hızlı şekilde yakmanın i yolu, antrenman yoğunluğunu artırmaktan geçer. Bu yüzden spora pek fazla vakit ayıramayan müşteriler için antrenörlerin sıkça başvurduğu bir antrenman yöntemidir. Buna rağmen, yağ yakma konuşunda intetvallerin diğer egzersiz türlerine kıyasla en etkilis olduğunu iddia etmek yanlış. Bakın Somerset sebebini nasıl açıklıyor: “Araştırmalar bize intetvallerin maksimum oksijen tüketim miktarını (V02) artırmak ve yağ yakmak için iyi bir yol olduğunu gösteriyor. Yani yaktığı kaloiriden daha azını tüketen biri, bu şekilde kilo verebilir diyebiliriz. Ancak burada intervalleri diğer kilo verme yöntemlerinden üstün konuma getirecek bir özellik yok.”

NE YAPMALI? Somerset’e göre kilo vermek istiyorsanız, yaktığınızdan daha az kalori tüketmelisiniz. Bu yüzden diyetinize bağlı kalmalı ve kilonuzu korumak adına günde 300-500 kalori daha az tüketmelisiniz. Önemli bir diğer nokta ise yeni beslenme planınıza yeni bir aktivite eklemek. Bunun uzun yürüyüşler veya canınız çıkana dek ağırlık kaldırmak olması gerekmediğinin altını çizen Somerset, “Sık sık yaptığınız ve yaparken eğlendiğiniz bir antrenman; en iyi antrenmandır” diyor. Elbette intervaller bu konuda çok etkili olabilir. Ancak interval çalışmalarını sevmiyor ve bu yüzden haftada bir kez yapıyorsanız, “daha az etkili” olan çalışmayı devamlılığı bozmadan yapın.

Kaynak: Men’s Health (05.2015)