Fitness / Kadın

Adet Döneminde Egzersiz Yapılabilir Mi?

Adet döneminde egzersiz yapma düşüncesi spor yapma tutkunuzdan tamamen vazgeçmenize mi neden oluyor? Adet döneminizin fitness rutininizi nasıl etkileyeceği konusunda endişeliyseniz, yalnız değilsiniz.

Birçok nedenden dolayı, çok sayıda kişi bu dönemde egzersizden kaçınır. Ancak aslında sırf adet dönemindesiniz diye egzersizden kaçmak için hiçbir neden bulunmuyor.

Adet döneminde egzersiz yapmanın faydaları

Egzersizin fiziksel ve ruhsal faydaları sırf adet dönemindesiniz diye ortadan kalkmaz. Aslında, adet döneminde bir egzersiz rutinini sürdürmek bu döneme eşlik eden yaygın şikâyetlerden bazılarını hafifletmeye yarayabilir.

Dr. Christopher Holligsworth’a göre, adet dönemi, hormonal açıdan karmaşık bir zaman dilimidir. Holligsworth şöyle diyor:  “Menstrüel döngünün adet safhasının tamamında hem progesteron hem de östrojen en düşük düzeydedir ve bu durum insanların daha yorgun ve daha az enerjik hissetmesine neden olabilir”.

Bununla beraber, egzersizden kaçınmak enerjiden tasarruf etmenizi ya da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaz. Adet döneminde tüm aktiviteleri bırakmak yerine, bu haftayı, bazı yeni egzersiz türleri denemek için bir fırsat olarak değerlendirin. Bu dönemde egzersiz yapmanın en önemli beş faydası şunlardır.