Fitness / Kadın

Ağırlıklar Gözünüzü Korkutmasın!

Sağlık için de şart

Genel sağlık için yapılan bir ağırlık programı uygulanacak ise, 2-3 set 8-12 tekrar yapabilirsiniz. Ağırlıkları seçerken sizi zorlayacak kadar ama hareket açısı bozmadan, tekrar sayısını eksiksiz yapacağınız fakat fazlasını da yaptırmayacak ağırlıklar olmalı.

Bazı hareketlerde diğerlerine göre daha çok zorlanabilir seti bitirmek için mücadele edersiniz, bu da sizin acıya dayanma gücünüzü zihinsel kuvvetinizi ve iradenizi arttırıp, sizi zihinsel olarak çok daha kuvvetli yapar.

Yapmış olduğunuz düzenli ağırlık egzersizleri bazı sağlık problemlerinden sizi korur. Ağırlık çalışmak la insülln hassasiyetinizi artırır ve böylece, insülin direnci oluşması riski düşer. Kaslarınız glikozu (şeker) daha iyi kullanabileceği için kilo almanız zorlaşır.

Aynı zamanda da kan şekeri seviyeniz azalır ve böylece vücudunuz insüline karşı daha hassaslaşır. Şeker hastalığı riskinizi azaltır.

Sonuç olarak; ağırlık çalışmak kilo vermek için çok önemli, fit ve yağsız görünüm için gerekli, vücut sağlığını korumak için faydalıdır.

Kaynak: Shape (05.2015)