Fitness / Kadın

Ağırlıklar Gözünüzü Korkutmasın!

Bayanların çoğu ağırlık ve yüksek şiddette egzersiz yapmaktan korkuyor; Bunun sebebi maalesef ki spor bilincindeki yetersizlik. Kadınların genel görüşü sanki çok kolaymış gibi erkekler gibi iri ve kalın bir görüntüye sahip olacaklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor. Sanırım sizler böyle düşünmekten vazgeçene kadar biz her sayıda yazmaya devam edeceğiz. Ama hiçbir kadın doğal yollarla erkek gibi bir kas kütlesine sahip olamaz.

Dergilerde veya Internet ortamında gördüğümüz iri ve çok kaslı kadınlar emin olun ağırlık çalışmanın çok ötesinde şeyler yapıyorlar. Kullanmış oldukları anabolik (steroid) ilaçlar sayesinde hormon düzeylerini değiştirerek erkeksi görünüşe sahip olmaları kaçınılmaz. Bu sebepten ağırlık çalışmak sizi çok kaslı yapmaz, bundan korkmayın.

Ağırlık çalışmanın birçok faydası var; en başta seksi ve fit bir görünüm istiyorsanız, aerobik (cardio) çalışması kadar kalori yakmanızı sağlar. Vücudunuzda artan her kas kütlesi metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Böylece gün içinde daha çok kalori yakarsınız. İlerleyen yaş ile beraber bayanlarda azalan kemik yoğunluğunun (osteoporoz) düzenli ağırlık çalışmaları ile önüne geçebilir ve gücünü artırırsınız. Kasların güçlenmesi sakatlık riskinizi azaltarak, düzenli egzersiz yapmanızla postür (duruş) ve denge problemlerinizi de problemlerinizi de ortadan kaldırır.

Kadınların vücudunda erkeklere oranla çok daha az testosteron bulduğu için kadınlann kas yapma kapasitesi çok sınırlıdır. Dolayısıyla en başta bahsettiğim gibi kadınlann çok kaslanması için steroid kullanması gerekir.

Bu sebepten aslına bakarsanız doğal yollarla sağlıklı beslenerek ağırlık çalışırsanız kaslarınız sıkılaşır, yağlanmanız zorlaşır. Bel çevreniz incelir.